3D tisk – optické

Materiály ze kterých standardně tiskneme a z jakých materiálů si u nás můžete nechat něco vytisknout.

PLAABSOptickéNylonDřevo, Měď a bronzNerez – Polyamid – Fotopolymery

Transparentní 3D tiskový materiál:

transparentní mohou být materiály ABS/PLA a hlavně PET a PE

Pokud máte zájem mít svůj model z transparentního materiálu je důležité si uvědomovat několik velice důležitých faktorů..

  1. tiskový materiál je obecně dražší
  2. nebude průhledný
  3. každý i model tvar bude mít jiné optické vlastnosti
  4. vyšší vrstva = lepší vzhled
  5. budou patrné všechny drobné chybky tisku

Obecně jde říci, že pokud chceme opravdu pěknou, optickou věc je dobré tisknout minimálně na 0,3mm ideálně na 0,5mm tlouškou vrstvy a pouze jedno perimetrové tisky, tedy bez výplně a bez otvorů a velkých převisů.

služby_3d tisk_transparent_makerslab_01

Cena transpretního 3D tisku

Cena je při 3D tisku z transparentích je odvislá od doby tisku a také materiálů. Cena se pohybuje od 240Kč do 300kč za hodinu tisku. Co to však znamená? andílek níže se tikl na výšku vrstvy 500 mikronů se tiskne cca 40minut. Tisknutá však na 100 mikronu se bude tisknout dvě hodiny a nebyl by tak pěkný. Na vzhledu to bude mít opravdu velký vliv. V tabulce níže si můžete udělat představu o časové náročnosti vztažené k vrstvení modelu.

vrstvy

Příklady cen:

vzoreček : 100Kč (20min tisku, materiál: PET)

služby_3d tisk_transparent_makerslab_01

Andílek: 180Kč (40min tisku, materiál: cristal clear)

IMG_1551

Petflaška: 1200Kč (7 hodin tisku, materiál: PET)

IMG_1591

Technologie:

fdm

Princip 3D tiskové technologie Fused Deposition Modeling  (FDM) je jednoduchý. Můžete ho přirovnat k horké lepicí pistoli, do které jste vložili tyčinku lepidla. Lepidlo se zahřívá, až se roztaví a potom se protlačí jemnou tryskou v přední části lepicí pistole. S tím rozdílem že do tiskárny vkládáme dlouhý plastový drát (filament). Tryska nanáší materiál na správné místo a kreslí model řádek po řádku a vrstvu po vrstvě. Když váš model obsahuje převisy, tiskárna vybuduje podpory, proto že materiál modelu nemůže být uložen ve vzduchu. Tento podpůrný materiál se poté musí odlomit. Na modelu mohou být vidět stopy po podporách.
Zpět na službu 3D tisk